Joanna Fabisiak, poseł, wybory 2015
Aktualności

Jubileusz 175-lecia Polskiej Misji Katolickiej w Paryżu

1a5

W dniach 18-20 lutego 2011 r. uczestniczyłam w uroczystościach związanych z obchodami 175-lecia Polskiej Misji Katolickiej we Francji.

Centralne, paryskie obchody, składały się z dwóch zasadniczych części. Pierwsza z nich to kolejne, piąte międzynarodowe kolokwium, ukazujące tym razem „Dziedzictwo Polskie w Regionie Paryskim”. W ciekawych prelekcjach i spotkaniach panelowych ukazano wielki wkład ludzi polskiej nauki i kultury w tworzenie dziedzictwa współczesnej Francji. Na zakończenie części naukowej, ks. infułat Stanisław Jeż, rektor PMK we Francji, pełniący swą posługę od 25 lat, zapoznał zebranych z bieżącą działalnością Misji.

Po zakończeniu części naukowej, w sobotnie popołudnie 19 lutego, centralnym punktem paryskich obchodów jubileuszowych była Msza św. sprawowana w katedrze Notre-Dame pod przewodnictwem kard. André Vingt-Trois, arcybiskupa Paryża. W wypełnionej po brzegi świątyni, z udziałem licznie zgromadzonych pocztów sztandarowych organizacji i stowarzyszeń polonijnych, zwłaszcza z północnej Francji, przy udziale przeszło stuosobowej grupy kapłanów – duszpasterzy polonijnych koncelebrujących Eucharystię, zebrani dziękowali Bogu za 175 lat tego wielkiego dzieła duszpasterskiej troski o polskie dusze na emigracji.

Może Ci się podobać

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź