Joanna Fabisiak, poseł, wybory 2015
Aktualności

Karta Dużej Rodziny to niemała sprawa

Wczoraj miałam okazję uczestniczyć w konferencji zorganizowanej przez Katolicką Agencję Informacyjną, Grodzisk Mazowiecki oraz Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Konferencja poświęcona była jednemu z najważniejszych tematów dla Polski, tj. polityce rodzinnej.

Jeśli pomyślimy dzisiaj o rodzinie, a szczególnie o rodzinach wielodzietnych to za kilkanaście czy za kilkadziesiąt lat będzie nam lepiej. To rodzina jest podstawą budowania społeczeństwa polskiego.

Nasze myślenie o rodzinie ciągle niestety jest jeszcze myśleniem z czasów PRL-u, kiedy w Polsce trwał system socjalistyczny- jak mało to należy dodać. To było kryterium podstawowe.
Trzeba już zacząć myśleć inaczej. Musimy myśleć o zapewnieniu i mówię to o sobie jako poseł, co zrobić, aby zapewnić trwanie przyszłości kraju. Priorytet to pomoc rodzinom. Pojawiają się głosy, że budżet może tego nie wytrzymać. To są głosy, co by powiedzieć łagodnie, niepoważne.
Pamiętam, że przed wieloma laty, jako radna Warszawy, walczyłam o to, aby Warszawa jako pierwsze wówczas miasto w Polsce, umożliwiła bezpłatne przejazdy komunikacją miejską rodzinom wielodzietnym. Na sesji Rady Miasta kilkakrotnie mój wniosek zostawał odrzucony i zawsze pojawiał się ten sam argument: budżet miasta tego nie wytrzyma. Okazało się potem, że nie było to wielkie obciążenie dla miasta, a wielka pomoc rodzinom. Przewrotnie, jak pamiętam, chodziłam i pytałam, czy już nadeszła apokalipsa dla budżetu? Oczywiście było to pytanie retoryczne.

Zmiana myślenia peerelowskiego wiążę się z jeszcze jedną sprawą. Nie chodzi tylko o większą pomoc rodzinie z szóstką dzieci, a mniejszą pomoc rodzinie z czwórką dzieciaków. Tu chodzi o promocję. Promocję rodzicielstwa, promocję rodziny, a przede wszystkim promocję rodzin wielodzietnych. Rodzice rodzin wielodzietnych to prawdziwi bohaterowie i powinni otrzymywać od każdego z nas większe wsparcie.

Jedną z form takiego wsparcia mogłaby być Karta Dużej Rodziny. Pierwszy raz taka Karta została wprowadzona we Francji w 1921 r. Dzięki takiej Karcie rodziny z czworgiem i więcej dzieci mają różnego rodzaju zniżki: komunikacyjne, na bilety do teatru, kina czy na basen. Polskie samorządy i gminy idą właśnie tą drogą. Warszawa również powinna przyjąć także taką formę wsparcia większych rodzin. W przyszłej kadencji wprowadzę takie udogodnienia dla rodzin.

Może Ci się podobać

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź