Joanna Fabisiak, poseł, wybory 2015
Aktualności

Kongres Kobiet

Dzień taki jak dzisiaj to dla mnie dowód, że warto walczyć i troszczyć się o prawa kobiet.

Polki są najbardziej przedsiębiorczymi kobietami Europy: 37% z nich jest właścicielkami firm. Rynek pracy w Polsce jednak ignoruje ten potencjał. Pionowa i pozioma segregacja profesji, nierówne płace kobiet i mężczyzn za wykonywanie pracy o tej samej wartości, niedostateczny dostęp do elastycznych form zatrudnienia- tak dalej być nie może.

Sejm tej kadencji, w której zasiadam, uchwalił ustawę w której mowa jest o kwotach. To dzięki niej na listach w wyborach do Sejmu, Parlamentu Europejskiego oraz rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich musi znaleźć się minimum 35 procent kobiet. W przeciwnym razie lista nie zostanie zarejestrowana.

Odważnych i śmiałych kroków potrzeba jednak więcej. Zgadzam się z Premierem Tuskiem który powiedział bardzo słusznie: Wasza praca okazała się najlepszą metodą na zmuszenie sceptycznych ludzi do poważnego potraktowania czegoś, co jeszcze niedawno wydawało się ekstrawagancją czy radykalnym feminizmem. To mądre i potrzebne szukanie równowagi, a nie jakaś skrajna ideologia. Nic dodać, nic ująć.

Na Kongresie miałam również przyjemność udzielenia paru wywiadów mediom. Między innymi Agacie Młynarskiej, która z niwelowaniem barier dotyczących kobiet walczy każdego dnia na swojej stronie internetowej www.onaonaona.com

Może Ci się podobać

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź