Joanna Fabisiak, poseł, wybory 2015
Aktualności W prasie

Od przybytku głowa nie boli – artykuł w „Naszych Bielanach”

Zachęcam do przeczytania najnowszego numeru „Naszych Bielan”. Znajdziecie Państwo między innymi mój artykuł na temat wartości dwujęzyczności.
Biblijna wieża Babel to początek naszych kłopotów we wzajemnej komunikacji językowej. Toteż od zawsze ludzie myśleli jak sobie z tym problemem poradzić. Były więc bony nauczające języka salonów, sprowadzano nauczycieli „native speakers” do nauki języka obcego. Współcześnie kursy językowe i wyjazdy lingwistyczne są sposobem na pozyskanie kompetencji językowej.

Znanym jest powiedzenie „czym skorupka za młodu nasiąknie”. Staramy się więc zaczynać naukę języka obcego jak najwcześniej. Mózg dziecka w fazie intensywnego rozwoju odróżnia, przyswaja i porządkuje materiał językowy nawet kilku języków. Zdolność ta zmniejsza się wraz z wiekiem.
Wniosek płynący stąd jest więc prosty. Zaczynajmy wprowadzać dziecko w świat językowej wieży Babel jak najwcześniej, bo wówczas bez trudu pozna nawet kilka kodów językowych równocześnie. Pozostaje sposób realizacji tego zamierzenia. Powinien być skuteczny i przyjemny dla dziecka, aby nauka nie była nużącym wysiłkiem, lecz zabawą.

bielany9

Może Ci się podobać

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź