Joanna Fabisiak, poseł, wybory 2015
Aktualności

Oświadczenie – Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego na Monte Cassino

Na 65. posiedzeniu Sejmu RP wygłosiłam oświadczenie poselskie na temat powstania Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego na Monte Cassino.

W niewyobrażalnie trudnych warunkach, w górzystym terenie naszpikowanym minami, będąc pod ciągłym ostrzałem, 2 Korpus Polski pod wodzą generała Władysława Andersa pokonał opór niemiecki i zdobył wzgórze Monte Cassino. Jako pierwsza na ruinach murów załopotała polska flaga. To, co nie było możliwe przez kilka miesięcy, gdy Niemcy odparli kolejno trzy ataki wojsk alianckich, dokonali Polacy torując tym samym drogę do wyzwolenia Rzymu. Tych, którzy zginęli w walkach, koledzy z 2 Korpusu pochowali na cmentarzu przygotowanym przez nich w miejscu, gdzie rósł las dębowy, a po walce zostały tylko kikuty drzew. Na murach kazali wyryć wymowną sentencję „Za naszą i waszą wolność my żołnierze polscy oddaliśmy Bogu ducha, a ciało ziemi włoskiej, a serca Polsce”.

Obowiązkiem nas Polaków jest pielęgnować pamięć o tych niezłomnych żołnierzach, którzy walczyli i ginęli na różnych frontach II wojny światowej z dala od Ojczyzny.

Zachęcam do przeczytania tekstu mojego oświadczenia.
Oswiadczenie

Może Ci się podobać

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź