Joanna Fabisiak, poseł, wybory 2015
Aktualności

Vivat Tekla! Vivat Beata!

9 listopada 2012 r. w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym miała miejsce promocja książki Beaty Michalec „Tekla z Bądarzewskich Baranowska”. Było to niesamowite wydarzenie. Dziękuję Ci Beatko za to, że zakochałaś się w Tekli i Jej sprawie.

Wiedza o życiu i twórczości Tekli jest bardzo skromna. Jej twórczość zdobyła niezwykłą popularność na świecie, w niektórych szkołach ocena muzyki tej polskiej kompozytorki w porównaniu z twórczością Fryderyka Chopina jest tematem na egzaminach maturalnych. Jej „Modlitwa dziewicy”, którą opublikowała w 1951 r. w Warszawie stała się pierwszym światowym przebojem.


(źródło: internet)

Zainteresowanych życiem i twórczością zachęcam do przeczytania książki Beaty Michalec.
Od autorki otrzymałam podziękowanie za wsparcie w przywracaniu pamięci Tekli Bądarzewskiej. Jeszcze raz Beatko dziekuję za Twój zachwyt kompozytorką i zaangażowanie w powstaniu książki.

„Mój Boże! Więc już nikt nie pamięta o zmarłej przed wiekiem i pochowanej na Powązkach Tekli Bądarzewskiej, kompozytorce „Modlitwy dziewicy”?…

A przecież warta byłaby pomięci choćby, dlatego, że owa modlitwa w dziejach lekkiej muzyki byłaby chyba pierwszym okazem szlagieru, który rozszedł się na cały świat i modny był przez dobrych lat dwadzieścia.

Tymczasem minęło sto lat, a żaden polski szlagier nie uzyskał choćby przybliżonej popularności.”

Jerzy Waldorff, Świat 1964

Może Ci się podobać

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź