Joanna Fabisiak, poseł, wybory 2015
Aktualności

Wybory w Tadżykistanie

W dniach 25.02.2010 – 02.03.2010 wybory parlamentarne w Tadżykistanie obserwowało w ramach OBWE sześciu członków delegacji z Polski, w tym ja. W drodze do stolicy Tadżykistanu – Duszanbe – spotkałam się z miejscowymi nauczycielkami – przedstawicielkami SKO „Polonia” oraz petersburskiej polonistyki. Podczas spotkania w Konsulacie Generalnym nauczycielki wspomniały o szkolnictwie polonijnym i jego losach, statusie nauczyciela polonijnego, pracy społecznej nauczycieli oraz miejscu nauczyciela języka polskiego w petersburskiej metropolii.

Gazeta Petersburska w grudniowym numerze 2009 r. zamieściła informację o konkursie „Wspomnienie Solidarności w Mojej Rodzinie” przeze mnie zainicjowanym. Konkursem zainteresowała się Polonia w Petersburgu i młodzież we współpracy z nauczycielami przygotowuje się do wzięcia w nim udziału. Korzystają ze strony internetowej Konkursu: www.wspomnieniasolidarnosci.eu

W Duszanbe byłam obserwatorem wyborów  parlamentarnych. Przy okazji postanowiłam poznać specyfikę tego kraju. Tadżykistan jest bardzo biednym państwem. Brakuje mężczyzn, ponieważ, w poszukiwaniu pracy co trzeci wyjechał za granicę. Gospodynie, próbując poprawić los swoich rodzin, zakładają Kluby Kobiet. Miarą dobrobytu w Tadżykistanie jest krowa.

Aby pomóc tadżyckim kobietom Fundacja Edukacja dla Demokracji realizuje program „Tadżycka Krowa”. Dla tych rodzin to prawdziwy skarb. Pozwalają nie tylko przeżyć (są w stanie wyżywić nawet sześć rodzin), ale nawet zarobić. Jej odchody to doskonały nawóz, a po wysuszeniu opał, na którym można ugotować posiłek. Poza tym nawóz można sprzedać, bo jest tam bardzo pożądanym produktem.

Kluby Kobiet decydują komu za przesłane z Polski pieniądze kupić krowę. (Koszt jednej krowy to ok. 650 dolarów USA). Obdarowana rodzina oddaje część mleka lub produktów mlecznych na rzecz Klubu Kobiet, a po roku od otrzymania zwierzęcia powinna oddać klubowi równowartość ceny krowy lub krowę. Korzystanie przez rok z jednej krowy pozwala nie tylko poprawić sytuację rodziny, ale i odłożyć co najmniej tyle pieniędzy, by kupić kolejne zwierzę. Kluby stają się szansą na ekonomiczną samodzielność rodziny.

Może Ci się podobać

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź